П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 року | м. Київ |
Судова палата у цивільних справах
Верховного Суду України в складі:
головуючого | Яреми А.Г., |
|
|
суддів: | Гуменюка В.І., | Охрімчук Л.І., | Сеніна Ю.Л., - |
| Жайворонок Т.Є., | Патрюка М.В., |
|
| Лященко Н.П., | Романюка Я.М., |
|
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 25 квітня 2007 року, ухвали апеляційного суду м. Києва від 21 березня 2012 року та ухвали судді судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління юстиції у м. Києві, третя особа - Друга Київська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и л а:
У березні 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 18 жовтня 2005 року померла його мати, ОСОБА_3, і він є її спадкоємцем за законом. У встановлений законом термін спадщину не прийняв, оскільки не знав про те, що його матері належала на праві приватної власності Ѕ частина квартири АДРЕСА_1, в якій вона проживала разом із його вітчимом – ОСОБА_4. ОСОБА_2 просив суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_3.
Заочним рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 25 квітня 2007 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 21 березня 2012 року, позов задоволено: визначено додатковий строк для прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті 18 жовтня 2005 року ОСОБА_3 до двох місяців.
Ухвалою судді судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року відмовлено у відкритті касаційного провадження в указаній справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 25 квітня 2007 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 21 березня 2012 року.
У травні 2012 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ заяву про перегляд зазначених судових рішень із підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме ст. 1272 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, разом із клопотанням про зупинення їх виконання.
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 червня 2012 року вказану цивільну справу допущено до провадження Верховного Суду України.
Ухвалами судді Верховного Суду України від 6 липня 2012 року та від 17 липня 2012 року відкрито провадження у справі; витребувано матеріали справи за вказаним позовом і здійснено підготовчі дії відповідно до ч. 2 ст. 360№ Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України); зупинено виконання судових рішень до закінчення провадження про їх перегляд Верховним Судом України.
У заяві ОСОБА_1 просить скасувати заочне рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 25 квітня 2007 року, ухвалу апеляційного суду м. Києва від 21 березня 2012 року та ухвалу судді судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року й ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
В обґрунтування неоднакового застосування касаційним судом норм матеріального права заявниця надала два рішення колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 листопада 2011 року, ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 червня 2011 року та від 19 жовтня 2011 року, посилаючись на те, що судом касаційної інстанції неоднаково застосовані одні й ті самі норми матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши доводи заявниці, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява про перегляд оскаржуваного судового рішення підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
За положеннями п. 1 ч. 1 ст. 355, ч. 1 ст. 360-4 ЦПК України суд задовольняє заяву про перегляд судових рішень у разі наявності фактів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
У справі, яка переглядається, суд, застосувавши положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України, дійшов висновку, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустив строк для прийняття спадщини, а тому визначив йому додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори - до двох місяців.
У наданих для порівняння справах суди, застосувавши положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України, відмовили в задоволенні позовів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини виходячи з недоведеності позивачами поважності причин пропуску строку для звернення із заявою про прийняття спадщини (рішення колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 листопада 2011 року, ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 червня 2011 року та від 19 жовтня 2011 року).
Аналіз зазначених рішень свідчить про неоднакове застосування судом касаційної інстанції ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Усуваючи вказані розбіжності, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить із такого.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов’язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.
У справі, яка переглядається, спадкоємець своєчасно спадщину не прийняв через те, що не знав, що Ѕ частина спірної квартири належала його покійній матері, тобто свідомо, за відсутності будь-яких перешкод не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
За таких обставин касаційний суд помилково погодився з висновками судів попередніх інстанцій про застосування до спірних правовідносин положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Згідно із чч. 1, 2 ст. 360-4 ЦПК України суд задовольняє заяву в разі наявності однієї з підстав, передбачених ст. 355 цього Кодексу.
Оскільки Верховним Судом України встановлено неоднакове й неправильне застосування норм матеріального права, то ухвала судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Керуючись ст. ст. 355, 360 – 2, 360 - 3, 360 - 4 ЦПК України, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України
постановила:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали судді судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року задовольнити частково.
Ухвалу судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 квітня 2012 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій п. 2 ч. 1 ст. 355 ЦПК України.
Головуючий | А.Г. Ярема
|
|
Судді: | В.І. Гуменюк
Т.Є. Жайворонок
Н.П. Лященко
Л.І. Охрімчук
| М.В. Патрюк
Я.М. Романюк
Ю.Л. Сенін |
ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ВС УКРАЇНИ
у справі № 6-85цс12
Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов’язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.
_________________________________________________________