НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ ЕНЕРГЕТИКИ
ЛИСТ
11.10.2013 № 7124/13/47-13
ВАТ «Тернопільобленерго»
Сектор НКРЕ у Тернопільській області
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), розглянула лист від 11.07.2013 № 3063/25 щодо застосування тарифів на електричну енергію для приватних нотаріусів в приміщеннях, які є їх робочим місцем, та в межах компетенції повідомляє.
Взаємовідносини щодо користування та споживання електричної енергії між споживачами та постачальниками електричної енергії (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28 (далі - ПКЕЕ), Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357 (із змінами), (далі - ПКЕЕН).
При цьому дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення) (абзац другий пункту 1.1 ПКЕЕ).
Норми розділів "Загальні положення", "Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін" та "Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів" поширюються на всіх споживачів без винятку.
Згідно визначення, наведеного пунктом 1.1 ПКЕЕ, населення - це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.
Відповідно до положень пункту 2 ПКЕЕН, об'єкт споживача - це житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на правах власності або користування.
Відповідно до термінів та визначень понять встановлених додатком Б Державних будівельних норм України «Будинки і споруди житлових будинків ДБН В.2.2-15-2005», затверджених наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 18.05.2005 № 80, житлове приміщення - опалювальне приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам.
Слід зазначити, що частиною першою статті 29 Цивільного Кодексу України встановлено, що місце проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункті, в якому особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Виходячи із вищенаведеного, на об’єктах споживачів призначених для проживання та в яких електрична енергія споживається для потреб електроустановок, з метою задоволення власних побутових або господарських потреб укладається договір про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, відповідно до пункту 3 ПКЕЕН, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (Додаток 1 до ПКЕЕН).
В свою чергу, положеннями пункту 19 ПКЕЕН встановлено, що розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку.
Питання застосування тарифів на електроенергію врегульовані постановою НКРЕ від 23.04.2012 № 498 «Про затвердження Порядку застосування тарифів на електроенергію». Так, згідно з пунктом 1.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію до категорії населення відносяться фізичні особи (громадяни), які споживають електричну енергію для власних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках; для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач; для освітлення особистих гаражів та боксів.
Розрахунки за спожиту електричну енергію із застосуванням тарифу для населення здійснюється за умови задоволення громадянами власних побутових потреб на об’єктах, призначених для проживання.
Фізичні особи (громадяни), які споживають електричну енергію для забезпечення робочого місця (контори) приватного нотаріуса з метою здійснення нотаріальної діяльності, не відносяться до категорії населення.
Зважаючи, що здійснення нотаріальної діяльності або будь - якої іншої незалежної професійної діяльності безпосередньо на об'єктах фізичних осіб (споживачів), призначених для проживання, не можна віднести до задоволення власних побутових або господарських потреб населення, тому проведення розрахунків за спожиту електричну енергію має здійснюватись за роздрібними тарифами на електричну енергію відповідного класу напруги.
З повагою,
Член Комісії
К. Теличко